بیانیه هشدار ریسک

قبل از سرمایه‌گذاری در محصولات معرفی‌شده در این سامانه، سرمایه‌گذاران محترم می‌بایست نسبت به ریسک‌های پیش‌ روی خود شناخت لازم را داشته‌باشند. از‌این‌رو در اینجا ریسک‌های سرمایه‌گذاری در این سامانه را که شامل ریسک‌های عمومی و ریسک‌های مختص تامین مالی جمعی می‌شود را بررسی خواهیم‌کرد.

ریسک‌های عمومی

ریسک قیمت گواهی­‌های مشارکت

با توجه به ماهیت نوآورانه کسب‌و‌کارهای ثبت‌شده در سامانه تامین مالی جمعی هم‌آفرین، قیمت گواهی­‌های مشارکت معرفی‌شده در این سامانه ممکن است دچار نوسان شده و با کاهش یا افزایش مواجه گردد. در برخی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری نیز ممکن است مقدار زیان از سود بیشتر شود و اصل سرمایه سرمایه­‌گذار از بین برود.

 

ریسک نرخ ارز      

تغییرات نرخ ارز می‌تواند اثرات مثبت یا منفی بر کسب و کارهای ثبت شده در پلتفرم ایجاد نماید.

 

ریسک‌های گواهی مشارکت در تامین مالی جمعی

ریسک زیان سرمایه‌گذار

یکی از ریسک‌های سرمایه‌گذاری در طرح‌های تامین مالی جمعی، عدم توانایی متقاضیان تامین مالی برای بازپرداخت منابع سرمایه‌گذاری‌شده هست که به دلیل ورشکستگی یا به نتیجه نرسیدن طرح‌های سرمایه‌گذاری نو‌پا به وقوع می‌پیوندد. کسب‌و‌کارهای جدید معمولاً با این ریسک مواجه هستند، اما پلتفرم تامین مالی جمعی هم‌آفرین در تلاش است که با صدور ضمانت‌­نامه­‌های صندوق­های پژوهش و فناوری، ریسک مذکور را برای اصل پول کاهش دهد.

 

ریسک عملکرد یا عدم تحقق بازدهی مورد انتظار

یکی از ریسک‌های پیش روی سرمایه‌گذاران در طرح‌های تامین مالی جمعی، نوسان در بازدهی طرح‌های مشارکتی هست. بازدهی گواهی مشارکت به عوامل متعددی بستگی دارد که شامل عوامل کلان اقتصادی و عوامل خاص مربوط به آن طرح است. بر این اساس ممکن است بازدهی پایین‌تر از حد مورد انتظار یا در برخی از موارد بالاتر از بازدهی پیش‌بینی‌شده باشد. در صورتی که بازدهی مورد انتظار سرمایه‌گذار محقق نشود، اختیار فروش گواهی مشارکت در سررسید برای تمامی سرمایه‌گذاران وجود دارد.

 

ریسک عدم نقدشوندگی گواهی مشارکت تا سررسید قرارداد

یکی از ریسک‌های مشارکت در تامین مالی جمعی طرح‌های کسب‌و‌کار نو‌پا، احتمال عدم امکان نقدشوندگی برای گواهی‌های مشارکت تا زمان سررسید هست. اگر چه برای گواهی­‌های مشارکت بازار ثانویه وجود داشته و برخی از آنان بازارگردان دارند اما وقوع احتمال این ریسک وجود دارد.

 

احتمال کاهش تعداد سهام در دست سرمایه‌گذار

تامین مالی از طریق این سامانه عمدتاً مورد استفاده شرکت‌هایی هست که در مراحل اولیه رشد هستند که منابع زیادی برای توسعه کسب‌و‌کار خود نیاز داشته و ممکن است نیاز به افزایش سرمایه در مراحل آتی پیدا کنند. اگر گواهی مشارکت به سهام تبدیل‌شده باشد معمولاً برای حل مشکل تامین منابع مالی، افزایش سرمایه صورت می‌پذیرد و در صورت تامین نشدن منابع جدید از سوی سهام‌داران فعلی، سهام‌داران جدیدی جایگزین خواهند شد که این موضوع می‌تواند بر حق رای، کنترل و سود تقسیمی اثرگذار باشد. پلتفرم تامین مالی جمعی هم‌آفرین با علم به این موضوع اولویت را در مراحل افزایش سرمایه بعدی به سرمایه‌گذاران اولیه خواهد داد تا بتوانند خود را در مقابل ریسک رقیق شدن درصد سهامداری مصون نمایند.

 

کمبود اطلاعات

یکی از ریسک‌های سرمایه‌گذاری در طرح‌های سرمایه‌گذاری جمعی، کمبود اطلاعات مربوط به این نوع سرمایه‌گذاری نسبت به سایر شرکت‌های متعارف در بازار سرمایه هست. معمولاً در این نوع از سرمایه‌گذاری‌ها، فقط طرح توجیهی اقتصادی و صورت‌های مالی سالانه شرکت متقاضی منتشر می‌شود که نسبت به سایر شرکت‌های سهامی عام موجود در بازار، اطلاعات کمتری در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌گیرد. پلتفرم تامین مالی جمعی هم‌آفرین با انتشار گزارش‌های دوره‌ای بنا دارد تا این ریسک را برای سرمایه‌گذار به حداقل برساند.