پاسخ گویی و دریافت نظرات 021-42417000 | 021-91071072

سوالات متداول


>هم آفرین چیست؟

هم آفرین یک سکوی آنلاین کاملا حرفه ای برای معرفی طرح های جذاب و سودآور به سرمایه گذاران است که ضمن کمک به رشد و بازدهی کسب و کارها و توانمند سازی کارآفرینان، از سرمایه گذاران نیز محافظت می نماید.

به واسطه هم آفرین کارآفرینان و سرمایه گذاران می توانند در یک محیط کاملا قانونی به یکدیگر متصل شده و از خدمات یکدیگر استفاده کنند.

>روش کار هم آفرین چگونه است؟

کارآفرینان بر اساس مدل تامین مالی جمعی هم آفرین می توانند طرح خود را بر روی سکوی هم آفرین به نمایش گذارند و تاییدیه شرکت فرابورس ایران را دریافت نموده و برای اجرای طرح های خود به تعداد نامحدودی از سرمایه گذاران دسترسی پیدا کنند.

 از سوی دیگر این فرصت برای سرمایه گذاران فراهم می شود که در طرح هایی که دوست دارند سرمایه گذاری نموده و در موفقیت و سود علی الحساب این طرح ها سهیم باشند.

روش کار به این صورت است که افراد از میان طرح های منتشر شده در سکوی هم آفرین طرح یا طرح های مورد نظر خود را انتخاب و در آنها سرمایه گذاری می کنند و در ازای آن سهمی از منافع حاصل از آن طرح را دریافت می کنند. اعطای گواهی شراکت مورد تایید شرکت فرابورس ایران به سرمایه گذاران در قالب نسخه الکترونیک، هسته اصلی این مدل را شکل می دهد.

>چگونه می توانم سرمایه گذاری کنم؟

شما می توانید پس از عضویت و ورود به سکو، با انتخاب دکمه سرمایه گذاری در چند دقیقه در هر طرحی که انتخاب نموده اید سرمایه گذاری نمایید.

 روش کار به این صورت است که با انتخاب طرح و کلیک دکمه سرمایه گذاری، شما باید قرارداد مربوطه و بیانیه ریسک را با دقت مطالعه و تایید نمایید. هم افرین این امکان را به شما می دهد که اسناد را به صورت الکترونیکی امضا نموده و سپس مبلغ مورد نظر خود را برای سرمایه گذاری را معین نمایید و با اتصال به درگاه بانک جهت واریز وجوه به حساب طرح مورد نظر اقدام نمایید.

>آیا هم آفرین طرح ها را قبل از نمایش بررسی و ارزیابی می کند؟

طرح هایی که برای هم آفرین ارسال می گردند از نظر حقوقی، فنی و مالی مورد ارزیابی قرار می گیرند و درصورتی که طرح موفق به عبور از این مرحله گردد جهت ارزیابی بیشتر و دریافت ضمانت نامه به صندوق های پژوهشی معرفی می گردد.

>شرایط حقوقی، فنی و مالی طرح ها برای پذیرش در سکوی تامین مالی جمعی هم آفرین چیست؟

باتوجه به مفاد دستورالعمل در حال حاضر فقط اشخاص حقوقی می توانند به عنوان متقاضی سرمایه، از روش تامین مالی جمعی استفاده نمایند. همچنین هر طرح برای نمایش در هم آفرین باید الزامات دستورالعمل تامین مالی جمعی شرکت فرابورس ایران را داشته باشد.

>برای ارزیابی طرح ها در هم آفرین چه مستنداتی لازم است؟

صاحبان کسب و کار و متقاضیان سرمایه، جهت اطلاع از  مستندات لازم می توانند چک لیست مربوطه را دانلود و مطالعه نمایند.

>مراحل دریافت خدمات تامین مالی جمعی برای متقاضیان سرمایه چگونه است؟

صاحبان کسب و کار و متقاضیان سرمایه، جهت اطلاع از فرایند خدمات تامین مالی جمعی می توانند به این صفحه مراجعه نمایند

>هزینه استفاده از خدمات تامین مالی جمعی برای سرمایه گذاران چقدر است؟

در سکوی هم آفرین هیچگونه وجهی از سرمایه گذاران بابت خدمات تامین مالی جمعی گرفته نمی شود.

>هزینه استفاده از خدمات تامین مالی جمعی برای متقاضیان سرمایه چقدر است؟

جهت استفاده از روش تامین مالی جمعی متقاضیان پس از ارزیابی طرح توسط کارشناسان هم آفرین جهت دریافت کد طرح باید مبلغی را به عنوان کارمزد به شرکت فرابورس ایران پرداخت نمایند.این مبلغ، معادل نیم درصد میزان سرمایه مورد نیاز است. همچنین کارمزد خدمات تامین مالی جمعی در سکوی هم‌­آفرین ، معادل 4 درصد میزان سرمایه مورد نیاز متقاضی می باشد. این مبلغ درصورت موفقیت طرح به هم آفرین پرداخت می گردد.

>آیا قبل از سرمایه گذاری می توان با یک مشاور سرمایه گذاری صحبت کنم؟

ما اکیداً توصیه می کنیم قبل از سرمایه گذاری در طرح ها، با مشاور خود در سکوی هم آفرین مشورت نمایید وشما همچنین می توانید درصورت تمایل مستقیما سوالات خود را از صاحبان طرح ها نیز بپرسید.

>سرمایه گذاران تا چه مبلغی می توانند در طرح ها مشارکت کنند؟

از آنجا که هم آفرین یک سکوی تامین مالی جمعی آنلاین زیر نظر شرکت فرابورس است طبق ایین نامه حداکثر مقدار قابل تأمین از طریق هر تأمین کننده شخص حقیقی، حداکثر به میزان 5 درصد از کل مبلغ هر طرح است. در همین رابطه برای اشخاص حقوقی محدودیتی در سقف سرمایه گذاری وجود ندارد.

>حداقل میزان سرمایه گذاری در طرح ها چه مبلغی است؟

حداقل میزان سرمایه گذاری برای هر طرح در سکوی هم آفرین مبلغ 1.000.000 ریال(صد هزار تومان) می باشد.

>آیا سرمایه گذاری در طرح های نمایش داده شده دارای ریسک است؟

هم‌آفرین، یک سکوی تامین مالی جمعی مجاز است که به معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری جذاب با بازدهی مطلوب می‌پردازد. این سکو برای ارزیابی طرح‌های سرمایه‌گذاری از استاندارد‌های جامعی برخوردار است و برای همه طرح ها وثیقه و تضامین معتبری را از متقاضی دریافت می نماید اما به جز مواردی که برای طرح ضمانت نامه ارائه شده‌ باشد، طرح ها دارای ریسک هستند و تصمیم‌گیری نهایی در خصوص سرمایه گذاری در طرح ها با سرمایه‌گذار است. لذا سرمایه گذاران باید به خاطر داشته باشند که هیچ سطح از مراقبت های لازم و یا حمایت های قراردادی نمی تواند تمام خطرات مرتبط با سرمایه گذاری در مشاغل اولیه و دارای رشد را از بین ببرد. لطفاً قبل از سرمایه گذاری بیانیه ریسک را در اینجا بخوانید.

>آیا امکان دارد از مشارکت در طرحی انصراف دهم؟

طبق ضوابط و مقررات شرکت فرابورس ایران این امکان وجود ندارد.

>مبالغ جمع آوری شده برای طرح ها در دوره تکمیل سرمایه تا زمان تحویل به متقاضی توسط چه کسی نگهداری میشود؟

بر اساس آیین نامه های شرکت فرابورس ایران، سکوی تامین مالی جمعی باید حسابی را برای جمع آوری وجوه به فرابورس معرفی نماید. تمامی وجوه جمع آوری شده در دوره تکمیل سرمایه در این حساب نگه داری می شود. در این مدت به وجوه واریز شده به این حساب هیچگونه سودی تعلق نمی گیرد.

>اگر طرحی در تامین مالی ناموفق بود مبلغ واریزی سرمایه گذاران چه می شود؟

در این صورت تمامی وجوه به سرمایه گذاران بدون کسر هیچگونه هزینه ای عودت داده خواهد شد.

>تدابیر هم آفرین برای کنترل ریسک طرح ها چیست؟

در سکوی هم آفرین تدابیر چندلایه ای برای این موضوع در نظر گرفته شده است در نخستی گام کارشناسان حرفه ای هم آفرین با دقت فراوان طرح ها را ارزیابی می کنند و طرح هایی که ریسک بالا و یا خطرات دیگر داشته باشند مجوز نمایش را نخواهند گرفت. در گام بعدی تضامین معتبر و متنوعی از متقاضیان بابت سرمایه ای که در اختیار او قرارداده می شود گرفته می شود و این تضامین در صفحه مربوط به طرح برای سرمایه گذاران قابل مشاهده خواهد بود. در گام سوم هم افرین با نظارت مستمر بر کارآفرینان بر اجرای دقیق طرح نظارت می کند و در مرحله نهایی پس از دریافت اصل و سود علی الحساب مورد توافق از متقاضی، وجوه را به حساب سرمایه گذاران واریز می نماید.

با این وجود باید انتظار داشته باشید که در بعضی از مشاغلی که در آنها سرمایه گذاری می کنید ریسک هایی وجود دارد.

>اگر طرحی در اجرا موفقیت آمیز نبود چه اتفاقی می افتد؟

اگر بنا بر هر دلیلی و پس از تایید ناظرفنی /مالی طرحی ناموفق تشخیص داده شود مطابق با مفاد قراردادهای منعقد شده بلافاصله هم آفرین اقدام به وصول تضامین طرح خواهد نمود وپس از وصول مطالبات در حداقل زمان وجوه سرمایه گذاران عودت داده خواهد شد.

>آیا تضامین طرح ها با هم متفاوت است؟

بله، اگر طرحی دارای ضمانت نامه از بانک یا صندوق های پژوهشی داشته باشد یعنی هیچگونه ریسکی در وصول مبلغ تضمین شده وجود ندارد.

تفاوت طرح ها در این مورد در ارائه ضمانت نامه برای اصل مبلغ و یا اصل و سود علی الحساب طرح می باشد.

در برخی از طرح ها برای تضمین، چک یا سفته ارائه می شود که در این موارد ریسک وصول مبالغ درصورت شکست طرح بالاتر است.

>تایید هویت سرمایه گذاران چگونه انجام می شود؟

برای استفاده از خدمات تامین مالی جمعی (سرمایه گذاری یا دریافت سرمایه) ابتدا باید در سکوی هم آفرین عضو شد. بلافاصله پس از عضویت، هویت افراد از طریق اتصال به سامانه سپرده گذاری مرکزی تایید می شود و کاربران می توانند از این پس به راحتی از خدمات هم آفرین استفاده نمایند.

>چگونه به سکوی تامین مالی جمعی اعتماد کنم؟

 هم آفرین یک سکوی تامین مالی جمعی دارای مجوز از شرکت فرابورس ایران است که قبل از انتشار هر یک از طرح ها بر روی سکو ، آن طرح را به تایید شرکت فرابورس ایران می رساند و در صفحه مربوط به تامین مالی جمعی فرابورس اطلاعات طرح منتشر می گردد . و پس از جمع آوری وجوه نیز گواهی شراکت هر طرح را از فرابورس دریافت و در اختیار سرمایه کذاران قرار می دهد.

جهت اطمینان خاطر از نحوه فعالیت و اطلاع از مجوزهای سکوی تامین مالی جمعی به صفحه درباره هم آفرین و درباره فاینتک مراجعه فرمایید. 

 >> تصویر مجوز فعالیت سکوی هم آفرین <<